AM TRAIT SA O VEDEM SI PE ASTA – CSM cere verificarea DNA. Sectia pentru judecatori a sesizat Inspectia Judiciara pentru a se stabili daca DNA a adus atingere independentei justitiei si judecatoarei supreme Rodica Cosma, acuzata nefondat de Laura Codruta Kovesi ca si-ar fi exercitat functia cu rea-credinta atunci cand nu l-a arestat pe primarul Constantei. DNA s-a facut ca nu vede ca solutia Rodicai Cosma a fost confirmata de judecatoarele ICCJ Silvia Cerbu si Simona Encean (Hotararea)
Sectia pentru judecatori a Consiliului Superior al Magistraturii, condusa de presedintele CSM Adrian Bordea (foto stanga), a hotarat, miercuri 10 septembrie 2014, cu unanimitate de voturi, sesizarea Inspectiei Judiciare in vederea efectuarii de verificari prin care sa se stabileasca daca Directia Nationala Anticoruptie a adus sau nu atingere independentei justitiei si judecatoarei supreme Rodica Cosma. Concret, CSM le-a cerut inspectorilor judiciari sa verifice daca nu cumva s-a creat o aparenta a lipsei de impartialitate prin maniera in care o anumita parte a presei si-a insusit punctul de vedere al DNA comentand cu partinire solutia ICCJ de respingere a cererii de arestare preventiva a lui Radu Mazare si a lui Abraham Morgenstern, fara a preciza ca aceasta solutie a fost confirmata de judecatoarele supreme Silvia Cerbu si Simona Encean: "Sectia apreciaza ca modalitatea de prezentare in spatiul public a solutiei adoptate in cauza de un judecator al ICCJ, fara a se mentiona faptul ca in recurs aceasta solutie a fost mentinuta, poate crea, la nivelul aparentei, o impresie de impartialitate" (n.r. - opinam ca dintr-o eroare Sectia a folosit "impresie de impartialitate" in loc de "impresie a lipsei de impartialitate").
Prezentam pasaje din Hotararea nr. 832/10.09.2014 a Sectiei pentru judecatori a CSM, de sesizare a Inspectiei Judiciare:
"DNA a sesizat Inspectia Judiciara in legatura cu posibila savarsire de catre judecatoarea Rodica Cosma din cadrul ICCJ a abaterilor disciplinare prevazute de art. 99 lit. s) si t) din Legea nr. 303/2004, cu ocazia solutionarii propunerii de arestare preventiva a primarului Constantei, Radu Mazare, si a lui Abraham Morgenstern.
Demersul DNA a fost facut public in presa, ocazie cu care au fost formulate multiple comentarii cu privire la solutia adoptata in cauza.
Sectia apreciaza ca modalitatea de prezentare in spatiul public a solutiei adoptate in cauza de un judecator al ICCJ, fara a se mentiona faptul ca in recurs aceasta solutie a fost mentinuta, poate crea, la nivelul aparentei, o impresie de impartialitate.
(...) Sectia pentru judecatori apreciaza ca este necesara efectuarea unor verificari in ceea ce priveste posibila atingere adusa independentei justitiei si a unui judecator de catre Directia Nationala Anticoruptie".
Sesizarea sefei DNA, Laura Codruta Kovesi, impotriva judecatoarei supreme Rodica Cosma a fost clasata de Inspectia Judiciara
Acest demers al CSM vine la trei luni dupa ce Inspectia Judiciara a clasat sesizarea formulata de Laura Codruta Kovesi impotriva judecatoarei ICCJ Rodica Cosma, actiune prin care sefa DNA solicita practic cercetarea si sanctionarea acesteia pe motiv ca a refuzat sa il aresteze pe Radu Mazare, acuzand-o pe judecatoare ca si-ar fi exercitat functia cu rea-credinta sau grava neglijenta si ca ar fi utilizat termeni inadecvati in cuprinsul hotararii judecatoresti prin care a dispus cercetarea primarului in stare de libertate.
Reprezentantii Inspectiei Judiciare au precizat atunci pentru Lumeajustitiei.ro ca sesizarea inaintata in data de 28 aprilie 2014 de procurorul-sef al DNA, Laura Kovesi, a fost clasata, in data de 13 iunie 2014, in temeiul art. 45 din Legea 317/2004, stabilind ca "nu s-au gasit indiciile niciunei abateri disciplinare savarsite de judecatoarea Rodica Cosma de la Inalta Curte de Casatie si Justitie si nu a existat niciun motiv pentru inceperea cercetarii disciplinare in ce o priveste pe aceasta, in consecinta, s-a dispus clasarea in verificari prealabile". Inspectorii judiciari au retinut in raportul intocmit in urma verificarilor prealabile ca judecatoarea Rodica Cosma nu si-a exercitat functia cu rea-credinta sau grava neglijenta si nici nu a incalcat normele de procedura, asa cum a pretins Laura Codruta Kovesi atunci cand a acuzat-o pe judecatoarea suprema ca a aplicat intr-un mod "profund straniu de spiritul ce se degaja din scopul, conditiile generale de aplicare a masurilor preventive in general dar si din conditiile, cazurile de aplicare a masurii arestarii preventive reglementate prin dispozitiile art.202, art.223 CPP" si ca "a nesocotit in mod grav, neindoielnic si nescuzabil normele de drept procesual penal".
Actiunea Laurei Codruta Kovesi a fost apreciata ca fiind nejustificata cu atat mai mult cu cat hotararea judecatoarei Rodica Cosma, pe care sefa DNA a atacat-o la Inspectia Judiciara, a fost mentinuta de instanta de control judiciar - judecatoarele supreme Silvia Cerbu si Simona Encean.
Adauga comentariu
DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii
Comentarii
# Valeriu Mangu
25 September 2014 16:01
+3
# ioan Duscas
26 September 2014 12:38
+3
# GPL
25 September 2014 16:09
+8
# unul din lumea cea mare
25 September 2014 16:36
+3
# Carbaxin
25 September 2014 18:49
-2
Citeza pe unul din lumea cea mare
# UNUL DIN LUMEA CEA MARE
25 September 2014 21:57
+1
# Carbaxin
25 September 2014 23:16
-2
# unul din lumea cea mare
26 September 2014 00:50
+1
# Ery
25 September 2014 17:17
+7
# Dica
25 September 2014 19:07
+4
# Paul
25 September 2014 20:15
+3
# Valeriu Mangu
25 September 2014 22:38
-2
# Malina
25 September 2014 23:30
-3
# praf in ochi
26 September 2014 04:00
+1
# ADEVARUL
26 September 2014 10:00
+1
# ADEVARUL
26 September 2014 10:02
+1
# gogonea-gogonel
26 September 2014 17:22
+1